Võõrkeha hingamisteedes

Võõrkeha, mis on kurku kinni jäänud, võib selle sulgeda ja põhjustada kõrilihasespasmi ning hingamiseseiskust. Kui hingamisteed ummistab väike takistus, siis peaks kannatanu suutma selle köhides eemaldada, kui takistus on suur, siis ei suuda ta rääkida, köhida ega hingata ning võib lõpuks kaotada teadvuse. Kui ta kaotab teadvuse, võivad kõrilihased lõdvestuda ja hingamisteed avaneda piisavalt, et hingamine taastuks. Olge valmis alustama kardiopulmonaarset elustamist.

Lämbuv täiskasvanu, mida teha?

Esialgu küsige kannatanult, kas ta saab hingata?

Väikse takistuse korral kannatanu saab rääkida ja köhida, hääl ja hingamine võib olla vilisev. Julgustage kannatanu köhima. Eemaldage ta suust mis tahes nähtav võõrkeha (nt liha, pannkook, sardell jne).

Suure takistuse korral kannatanu ei saa rääkida, köhida ega hingata ning kaotab lõpuks teadvuse. Tegutseda tuleb kiiresti. Toetage ühe käega ta ülakeha ja aidake tal ettepoole kummarduda. Lööge käepäkaga viis korda abaluude vahele. Kui võõrkeha välja tuleb, lõpetage. Kui löögid seljale ei aita, proovige teha kõhutõmbeid nn. Heimlichi võtte. Seiske kannatanu selja taha ja võtke tal mõlema käega ümbert kinni. Veenduge, et ta ülakeha on ettepoole kallutatud. Pange üks käsi rusikasse surult vastu kannatanu kõhtu naba ja rinnaku vahele ja haarake teise käega rusikast kinni ning lükake sed järsult sisse- ja ülespoolse kuni viis korda. Kui võõrkeha tuleb välja, kannatanu hakkab hingama ja köhima. Aga, kui kannatanu ei alusta hingamist, kontrollige ta suu üle ja kui võõrkeha on nähtav ja kättesaadav, proovige ta eemaldada suust. Kui võõrkeha pole eemaldatud korrake kõhutõmbeid kuni võõrkeha tuleb välja, või kannatanu teadvuse kaotamiseni.

Kui kannatanu kaotab teadvuse, avage ta hingamisteed, vaadake suhu ja kontrollige hingamist. Kui hingamine ei taastu HELISTA 112 ja alusta kardiopulmonaarset elustamist, kuni kannatanu hingamise taastumiseni või kiirabi saabumiseni.

Lämbuv laps, mida teha?  

Kui laps saab hingata, julgustage teda köhima, see võib olla abiks ummistuse kõrvaldamisel. Eemaldage ta suust mis tahes nähtav võõrkeha.

Kui laps ei saa rääkida või lõpetab köhimise või hingamise, kutsuge kedagi appi ja lööge teda seljale. Kallutage ta ettepoole kummargile või pange üle oma põlve ja lööge käepäkaga järsult kuni viis korda ta abaluude vahele. Kontrollige ta suu üle, aga ärge püüdke võõrkeha sõrmega välja pühkida. (oht et lükkate võõrkeha sügavamale).

Kui löögid seljale ei aita võõrkeha eemaldada, proovige kõhutõmbeid. Seiske lapse selja taha ja võtke tal mõlema käega ümbert kinni. Veenduge, et ta ülakeha on ettepoole kallutatud. Pange üks käsi rusikasse surutult vastu kannatanu kõhtunaba ja rinnaku vahele ja haarage teise käega rusikast kinni ning lükake seda järsult sisse- ja ülespoole kuni viis korda. Kui võõrkeha pole välja tulnud, korrake seljale löömised ja kõhutõmbeid kuni võõrkeha väljasaamiseni või kuni laps kaotab teadvuse.

Kui laps kaotab teadvuse ja appi pole keegi tulnud: 

1. Helistage 112.

2. Avage ta hingamisteed ja kontrollige hingamist.

3. Kui hingamist ei ole, tehke viis korda suust-suhu hingamist (ära puhu palju) ja kui hingamine ikka ei taastu, alustage elustamist.

Lämbuv Imik. 

Imik satub kiiremini ohtu ja tuleb kähku tegutseda, et mistahes võõrkeha ta hingamisteedest eemaldada. Kutsuge kõva häälega kedagi appi ja paluge helistada 112, ise kohe hakkage tegutseda.

Kui imik satub lämbumisohtu, ta ei suuda nutta, köhida või hingata, siis pange ta kõhuli oma reiele, toetades ta pead !!! Lööge teda käepäkaga kuni viis korda kergelt abaluude vahel.

Keerake imik selili oma teisele reiele ja kontrollige ta suu üle. Eemaldage sõrmeotstega mis tahes nähtavad võõrkehad, kuid ärge püüdke takistust suust välja pühkida, sest nii võite selle sügavamale kurku lükata.

Kui löögid seljale ei aita takistust eemaldada, proovige rütmilisi vajutusi rinnale. Hoides imikut selili oma reiel, pange kahe sõrme otsad ta rinnale, sõrmelaiuse võrra allpool ta rinnanibusid, ja tehke järsk vajutus sisse-ja allapoole pea suunas. Tehke kuni viis rinnale vajutust, et leevendada ummistust. Kontrollige imiku suud. Kui võõrkeha pole eemaldanud, korrake veel kord lööke abaluude vahele ja vajutusi rinnale.

Kui ummistus pole ikka veel kadunud, helistage 112 (kui varem pole keegi helistanud) ja alustage  elustamist (vaata menüüs elustamine, imiku elustamine ja ootame Teid koolitusel).